Fordított arányosság
Két mennyiség akkor fordítottan arányos, ha az egyik valahányszorosára növekszik, akkor a másik ugyanannyiad részre csökken.
Fordított arányosságot arról ismerjük fel, hogy ha az egyik mennyiség több/nagyobb lesz, akkor a másik csökken.
- Ha az egyik mennyiséget duplájára növeljük, akkor a másik a felére csökken.
- Ha az egyik mennyiséget háromszorosára növeljük, akkor a másik a harmadára csökken.
- Ha az egyik mennyiséget felére csökkentjük, akkor a másik a dupláráa növekszik.
Néhány példa fordított arányosságra
- Nagyobb szilvásgombócból kevesebbet tudunk megenni (azonos étvággyal).
- Drágább csokiból kevesebbet tudunk venni ugyanannyi pénzből.
- Gyorsabb, nagyobb sebességű motorral kevesebb idő alatt tudjuk megtenni ugyanazt a távolságot.
- Több ember kevesebb idő alatt tudja leszüretelni ugyanazt a sor szőlőt.
Megoldás szinte ugyanaz, mint az egyenes arányosságnál, de nem tehetünk egyenlőségjelet a hányadosok közé, hiszen ez nem egyenes, hanem fordított arányosság.
Az egyenlőséghez (csak) az egyik mennyiség értékeit felcseréljük egymással. Innen kezdve mindent ugyanúgy csinálhatunk, mint az egyenes arányosságnál.
1. példa az első megoldással: Ha 80 Ft-os csokiból 3 db-ot vehetünk, akkor ugyanannyi pénzért hány db 60 Ft-os csokit kaphatnánk?
- Egymás alá írjuk az azonos mennyiségeket és melléjük írjuk a megfelelő értékeket. (csokit csoki alá, forintot forint alá) De itt még nem egyenlő egymással a két oldal, ezért az egyik mennyiség értékeit felcseréljük!!
\( \frac{3 {csoki}}{? {csoki}} \ne \frac{80 {Ft}}{60 {Ft}} \)\( \frac{3 {csoki}}{? {csoki}} = \frac{60 {Ft}}{80 {Ft}} \)
- Elosztjuk azt az oldalt, amelynél nincs ismeretlen. Ez adja az arányt.
\( \frac{60}{80} = 0,75 \)
- Ezt az arányt odaírjuk a képlet mindkét oldala mellé az osztás jellel együtt.
\( :0,75 \left ( \frac{3 {csoki}}{? {csoki}} = \frac{60 {Ft}}{80 {Ft}} \right ):0,75 \)
- Elosztjuk az aránnyal a másik oldal felső adatát (vagy ha a felső az ismeretlen, akkor szorozzuk az alsó adatot) is és megkaptuk az ismeretlent
\( \frac{3 {csoki}}{0,75} = 4 {csoki} \)
1. példa a második megoldással: Ha 80 Ft-os csokiból 3 db-ot vehetünk, akkor ugyanannyi pénzért hány db 60 Ft-os csokit kaphatnánk?
- Egymás mellé írjuk az azonos mennyiségeket és alájuk írjuk a megfelelő értékeket. (csokit csoki mellé, forintot forint mellé) De itt még nem egyenlő egymással a két oldal, ezért az egyik mennyiség értékeit felcseréljük!!
\( \frac{80 {Ft}}{3 {csoki}} \ne \frac{60 {Ft}}{? {csoki}} \)\( \frac{60 {Ft}}{3 {csoki}} = \frac{80 {Ft}}{? {csoki}} \)
- Elosztjuk azt az oldalt, amelynél nincs ismeretlen. Ez adja az arányt, jelen esetben a csoki árát.
\( \frac{60}{3} = 20 \)
- Ezt az arányt odaírjuk a képlet mindkét oldala mellé az osztás jellel együtt.
\( :20 \left ( \frac{60 {Ft}}{3 {csoki}} = \frac{80 {Ft}}{? {csoki}} \right ):20 \)
- Elosztjuk az aránnyal a másik oldal felső adatát (vagy ha a felső az ismeretlen, akkor szorozzuk az alsó adatot) is és megkaptuk az ismeretlent
\( \frac{80 {Ft}}{20 {\frac{Ft}{csoki}}} = 4 {csoki} \)
3. megoldás azon alapszik, hogy a fordított arányosságnál a mennyiségek szorzata állandó. Ez a szorzat adja az adott feladatban (lásd a példákat) az elfogyasztandó ételmennyiséget, a vásárlásra szánt pénzt, a motoron megteendő távolságot, a szüretelési munkát.
Ha összehasonlítjuk a fenti két megoldással, akkor kiderül, hogy a törtek közös nevezőre hozása után teljesen megegyezik a fentiekkel. Éppen ezért akármelyik megoldással ugyanazt az eredményt kell kapnunk.